Yerli dizilerin reklam yarışının galibi kim oldu?

Reklamverenin gözde yapımları  arasında ilk sıradaki yerini her daim koruyan yerli diziler, Temmuz’da da kıyasıya bir rekabet ortaya koydu. Peki, geçtiğimiz ay ekranlarda kaç yerli dizi yayınlandı, reklamveren en çok hangi dizilere ilgi gösterdi?

Reklamverenin gözde yapımları  yerli diziler, TV kanallarının da en büyük gelir kaynaklarından biri. Popülaritesi günden güne artan yerli diziler bir sektöre dönüşürken, pek çok insana da iş imkanı yaratıyor. Ancak kanallar arasında yaşanan kıyasıya reyting ve reklam rekabeti, pek çok dizinin de kısa ömürlü olmasına neden oluyor. Yeni başlayan bir dizi, bazen birkaç bölümden sonra yayından kalkarken, reytingi yüksek diziler ise yıllarca devam edebiliyor. Diğer yandan, zamanında büyük ilgi gören diziler de, yıllar sonra hala, çeşitli kanallarda tekrar tekrar yayınlanıyor ve hem reyting listelerinde hem de reklamverenden ilgi görmeye devam ediyor.

8 KANALDA 88 YERLİ  DİZİ, 1034 DEFA İZLEYİCİ  İLE BULUŞTU…

MTM Medya Takip Merkezi’nin 8 TV kanalında yayınlanan yerli dizileri ve bu dizilerin aldığı reklamları ölçümlediği araştırma raporuna göre, Temmuz ayında bu kanallarda 274 markanın toplam 78 bin 609 reklam spotu, 462 saat boyunca, dizi severlere ulaştı. Dizilerde yayınlanan reklamların %82’si off-prime time diliminde izleyiciler ile buluşurken, %18’i ise izlenme payı daha yüksek olan prime time’da yayınlandı.

Temmuz ayını kapsayan rapora göre, araştırılan 8 TV kanalında, ay içerisinde 88 farklı yerli dizi toplam 1.034 bölüm ile izleyicilerin ilgisine sunuldu. Yani, 31 günde, 8 ekranda toplam 1.379 saat yerli dizi yayınlandı.

4 TV KANALI YAZ EKRANINDA DA YERLİ DİZİYE YATIRIM YAPMAYA DEVAM ETTİ

Yazın izlenme oranlarının düşmesi, TV kanallarını da daha düşük bütçeli yapımlara yönlendirir. Ancak son yıllarda, bazı kanallar yaz döneminde, daha düşük maliyetli de olsa, yeni yapımları izleyicileri ile buluşturuyor. 2010 yazında, yerli dizilerin yapımına baktığımızda, Temmuz’da ekranlar yoluyla izleyicilerin karşısına çıkan 88 dizinin 9 tanesinin yeni yapım, 11 tanesinin ise yeni bölümleri ile ekranlara gelen diziler olduğu tespit edildi.

Yaz ekranında en çok yeni dizi yayınlayan kanallar ise üçer adet dizi ile ATV ve Kanal D oldu. Temmuz’da ekranlarda yer bulan yeni yapımlar şöyle;

* ATV: Sen Harikasın, Şen Yuva, Yahşi Cazibe
* Kanal D: Kanıt, Küçük Sırlar, Mükemmel Çift
* Star TV: Düriye’nin Güğümleri, Gecekondu
* Fox: Çakıl Taşları

Yaz ekranlarını dolduran yeni dizilerin yüzde 78’nin komedi veya gençlik dizisi olması, eğilimlerin de göstergesi.

YERLİ  DİZİLER EN ÇOK KANAL D VE ATV’DE ÇEŞİTLİLİK GÖSTERDİ…

MTM’nin Temmuz ayı raporuna göre, en fazla farklı yerli dizi yayınlayan kanal, 16 dizi ile Kanal D oldu. Kanal D’yi sırasıyla, ATV (15 dizi), Star TV (14 dizi), STV (12 dizi), Fox (10 dizi), Kanal 7 (9 dizi), TRT 1 (8 dizi) ve Show TV (4 dizi) takip etti. Özellikle yarışma programları ile öne çıkan Show TV’nin yerli dizilere çok az ilgi göstermesi, araştırmanın dikkat çeken detaylarından biriydi.

Bu kanallarda yayınlanan dizilerin aldığı reklamların da araştırıldığı rapora göre, Temmuz ayında yerli dizilere en çok reklam alan TV kanalı ATV olurken, onu Kanal D ve Star TV takip etti. STV ve Fox, reklamverenin en çok ilgi gösterdiği diğer kanallar oldu.

TEMMUZ’DA EN ÇOK REKLAMI AVRUPA YAKASI’NIN ESKİ  BÖLÜMLERİ ALDI!

Gün toplamında baktığımızda, geçtiğimiz ay reklamverenin en çok tercih ettiği dizi, bir zamanların reyting rekortmeni, Avrupa Yakası (ATV) oldu. Onu ikinci sırada, yine aynı kanalda izleyici ile buluşan Selena izledi. En çok reklam alan 15 yerli dizinin 14’ünün eski diziler olması, araştırmanın dikkat çeken detaylarıydı. Gün toplamında en çok reklam alan yerli diziler listesine yeni yapımların girememesinin en önemli nedeni, pek çok TV kanalının, gündüz kuşağında hafta içi her gün, eski dizileri yayınlıyor olması.

Akşam kuşağında yayınlanan yerli dizileri incelediğimizde ise, reklamverenin en çok ilgiyi, STV’de yayınlanan Beşinci Boyut adlı diziye gösterdiği tespit edildi. Onu ikinci sırada, ATV’nin yeni sit-com’u Şen Yuva takip etti.

Yazan 23 Ağustos 2010 Pazartesi. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME