Yeşilay ve BTK Güçlerini Birleştiriyor

yeşilay BTKTürkiye Yeşilay Cemiyeti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) ile internet bağımlılığı ve güvenli internet kullanımı üzerine işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında toplumda internet bağımlılığının önlenmesi ve internetin güvenli kullanım bilincinin kazandırılması için ihtiyaç ve sorun tespiti yapılacak. Analizlerin ardından ise projeler üretilerek uygulamaya konması planlanıyor.

Son yıllarda gelişen iletişim teknolojileri ve buna bağlı olarak artan teknoloji bağımlılığı gelişmiş pek çok ülkeyi bu konuda somut adımlar atmaya itiyor. Türkiye ise teknoloji kullanımında bilinçlendirme ve ekran bağımlılığını önleme konusunda ciddi eksikliklere sahip. Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü ile internet bağımlılığı ve güvenli internet kullanımı üzerine önemli bir adım atılmış oldu.

Yeşilay Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in imzaladığı protokol ile bilişim teknolojileri, elektronik haberleşme hizmetleri, internetin güvenli kullanımı, güvenli internet hizmeti ve teknoloji bağımlılığı gibi konularda toplumda ve özellikle gençlerde farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

İmza töreninin ardından konuşan Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Yeşilay’ın bir asırdır özellikle gençleri üretkenlikten alıkoyan bağımlılıklar ile mücadele ettiğini ifade ederek başta dünya olmak üzere son yıllarda Türkiye’de de dikkati çeken teknoloji bağımlılığı adında yeni bir bağımlılık türünün ortaya çıktığını belirtti. Teknoloji bağımlılığının özellikle yetişmekte olan gençler ve çocukların psikolojik açıdan zarar verici boyutlara ulaştığını ifade eden Karaman, “Bu protokol ile önemli bir adım atılmıştır. Akademisyenler ve iletişim uzmanlarından oluşan bir ekip çalışmalar yapacak ve bu çalışmalardan elde edilen veriler toplumumuz ile kanun koyucularla paylaşılacaktır. Amacımız, daha sağlıklı ve üretken bir gelecek için gençlerimizde bir farkındalık oluşturmaktır” dedi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise internetin 1969 yılında keşfedildiğini anımsatarak, Türkiye’nin aylık 32-33 saat internet kullanımı ile Avrupa’da İngiltere’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti. Türkiye’nin Dünyada en yoğun internet kullanan ülkeler arasında olduğunu, sosyal paylaşım sitelerinin kullanım saatleri ve üyeliği olarak ise yine dünyada 4. ile 6. Sıra arasında yer aldığını ifade etti. Yoğun ve uzun süreli internet kullanımında internetin mobil kullanımının etkisi olduğunu ifade ederek bilinçsiz internet kullanımının arttığını ifade etti.

İşbirliği kapsamında ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyesindeki öğrencilerin internet ve teknoloji kullanımında karşılaştıkları cinsel içerik ve istismar, siber zorbalık, şiddet, sanal kumar ve benzeri durumlar da incelenerek bu tip olumsuzlukların engellenmesi için yöntemler geliştirilecek.

İşbirliği süresince teknoloji bağımlılığı üzerine farkındalık oluşturmak üzere Türkiye’de başlıca hizmet sağlayıcısı kurum ve şirketlerle bir araya gelinmesi de planlanıyor. Çalışma grupları oluşturularak üretilecek stratejilerin hedef kitlesi çocuk ve ergenler, anne-babalar, yetişkin bireyler, eğitimciler, psikolog, psikolojik danışman, psikiyatrist ve doktorlar olacak.

Yazan 13 Ağustos 2013 Salı. Kategori Güvenlik, Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME