Youtube artık IPv6’yı destekliyor

ipv6Youtube, cuma günü blogunda yayınladığı haber ile internetin temel iletişim protokolünün yeni versiyonu olan IPv6’yı desteklemeye başladığını açıkladı.

Google’dan bir yetkili “Youtube’u IPv6 uyumlu hale getirdiğimiz ve belli bir sayıdaki merkezlerimizden IPv6 temelli video yayınlamaya başladığımız için gurur duyuyoruz. Aralarına Youtube’un da eklendiği hizmetlerimiz ile artık IPv6 ortamında gerçekten önemli bir trafik ve izleyici boyutuna eriştik” açıklamasını yaptı.

Internet trafik gözlemcilerine göre Youtube,  bir test ortamı olarak değil, gerçekten tüm özellikleri ile çalışan canlı bir yapı ile yeni nesil internet protokolünü hayata geçiriyor.

En büyük IPv6 omurgasını işleten Hurricane Electric’ten bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta içinde Google’ın adreslerinden iç yönlü büyük bir trafik akmaya başladı, Google’ın da onaylamasıyla, bu trafiğin Youtube’un IPv6 trafiğinden kaynaklandığı açığa kavuştu.

Bu yeni uygulamanın Google’ın toplam IPv6 trafiğini 30’a katladığı ve geçen günler boyunca sabit kalması nedeniyle, bir test ortamının söz konusu olmadığını anlaşıldı.

Aralarında birçok Google web sistelerinin de bulunduğu birçok web sitesi IPv4’ün adresleme sıkıntılarının hissedilmeye başlaması ile birlikte IPv6 destekli yayın yapmaya başladılar. Aralarında ARIN’in de bulunduğu birçok kurum tarafından yapılan araştırmalarda, 2012 yılında,  Ocak ayı itibariyle %10 seviyesinde olan IPv4 adreslerinin tamamen tükeneceği sonucu ortaya çıkıyor.

Yazan 08 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori İnternet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Youtube artık IPv6’yı destekliyor”

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME